.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 14 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Material | Metal |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 100 V |
| Depth | 13 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Silver |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze, Copper |
| Current Rating | 2 A |
| Max Current Rating | 2 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Keyed |
| Color | Silver |
| Gender | Receptacle |
| Shielding | Unshielded |
| Number of Contacts | 10 |
| Body Material | Brass |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions | 10 |
| Insulation Material | Plastic |
| Housing Material | Brass |
| Fastening Type | Pull, Push |
| Plating | Nickel |
| Contact Gender | Socket (Female) |
| Shell Material | Metal |
Stock: 92
Distributors
pcbx
Unit Price$7.13904
Ext.Price$7.13904
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $7.13904 | $7.13904 |
| 10 | $6.06675 | $60.66750 |
| 25 | $5.68681 | $142.17025 |
| 50 | $5.36405 | $268.20250 |
| 100 | $5.05961 | $505.96100 |
| 300 | $4.77242 | $1431.72600 |
| 500 | $4.57098 | $2285.49000 |
| 1000 | $4.37805 | $4378.05000 |
